Varte Lahti Oy:n kerrostalohanke käynnistyy Riihimäen keskustassa. Granitinaukion laidalle rakennetaan 19 omistusasunnon pienkerrostalo. Kohteen valmistuttua katutason liiketiloihin tulee OP Hämeen Riihimäen konttori.
Tontilla sijainnut vanha Pääskytalo liikerakennus on jo käytännössä purettu ja vieressä sijainneesta ikonisesta Autogrillistäkään ei ole juuri jälkeäkään enää jäljellä. Käynnistyvä hanke uudistaa osaltaan Riihimäen vanhaa keskustaa ja tuo muutoksen keskustan palveluihin Osuuspankin siirtyessä vanhasta suuresta toimitalostaan pienempiin, moderneihin tiloihin.
Varten kerrostalohankkeen rakentamisen tuli käynnistyä alun perin jo 2023 ja markkinointia on yritetty jo pariin otteeseen, mutta asuntokaupan hidastuminen löi kapuloita rattaisiin Vartelle. Varte kuitenkin uskoo nyt hankkeen myyntiin ja on tehnyt kerrostalohankkeen osalta rakentamispäätöksen.
Varte Lahti Oy toimitusjohtaja Juha Sankari kuvailee asuntomarkkinan tilannetta Riihimäellä näin:
”Asuntokauppa koko Etelä-Suomessa edelleen verkkaisempaa kuin ennen korkojen nousua, mutta tänä keväänä Riihimäelläkin on ensimmäistä kertaa koettu positiivisia yllätyksiä muutamaan vuoteen, kun asuntoja on markkinoitu. Kohde on maltillisen kokoinen ja uskomme Granitinaukion sijaintiin, nyt on hyvä hetki käynnistää hanke.”
Edellisen omistuskerrostalon rakentamisesta on vierähtänyt Riihimäellä jo jokunen vuosi, edellinen omistuskerrostalohanke keskustan eteläpuolelle valmistui neljä vuotta sitten. Loppuvuodesta Riihimäelle valmistuu lisäksi kaupungin omistaman Riihimäen Kotikulma Oy:n vuokrakerrostalo Junailijankadulle.
Lisätietoja
Varte Lahti Oy, Juha Sankari, toimitusjohtaja, p. 044 355 2795 juha.sankari@varte.fi
Käy tutustumassa laadukkaan Granitinheikin asuntoihin ja varaa heti oma asunto Riksun paraatipaikalta.